День защитника Отечества (Vatanın Savunucuları Günü)
Rusya, Kızıl Ordu’nun Alman işgalcilerini Narva ve Pskov bölgelerinden püskürttüğü 23 Şubat gününü “Vatanın Savunucuları Günü” ya da “erkekler günü” olarak kutluyor.

Rusya’da 1917’de gerçekleşen Ekim Devrimi’nin ardından, Sovyet Rusyası Halk Komiserleri Başkanı Vladimir Lenin (Ulyanov) 28 Ocak 1918’de İşçi-Köylü Kızıl Ordu ve 11 Şubat 1918’de de İşçi-Köylü Kızıl Donanma’nın kurulması ile ilgili kararları imzalamıştı. Aradan bir yıl geçtikten sonra elde edilen Narva ve Pskov zaferlerinin de ayni tarihe denk gelmesi nedeniyle 23 Şubat’ın, Kızıl Ordu ve donanmanın kuruluş yıl dönümü olarak kutlanması kararlaştırıldı. 23 Şubat’ta da Moskova, St. Petersburg ve birçok kentten gönüllüler asker olarak Kızıl Ordu’ya girmişti.

Bolşeviklerin basın organı Pravda, o günlerde bu duyuruyu şu şekilde vermişti: “Orduya armağan edilen 23 Şubat, tüm Rusya’da Kızıl Ordu’nun kuruluş bayramı olarak kutlanacak. Bu tarihte tüm kentlerde bayram etkinlikleri düzenlenecektir”. Sovyet Rusya döneminde bu gün Politbüro ve Kızıl Ordu tarafından büyük bir coşku ve gösterişle kutlanmaya başladı. Halk da bu günü “Erkekler Bayramı” olarak kutluyordu. ‘Erkekler Günü’ olarak da anılan etkinlikler kapsamında kadınlar sevgililerine, erkek arkadaşlarına, eşlerine ve meslektaşlarına hediyeler veriyor.

Rusya’da 23 Şubat, 1922-1948 yıllarında Kızıl Ordu Günü olarak kutlandı. Bayramın adı sonraları değişti ve 1949-1991 yılları arasında ise Sovyet Ordusu Günü olarak kutlandı.

Sovyetlerin dağılmasının ardından 1993 yılında 23 Şubat günü “Vatanın Savunucuları Günü”ne dönüştürüldü. Bir taraftan da 23 Şubat’la ilgili tartışmalar devam ediyor. Bir kısım akademisyenlere göre bu günde herhangi bir zafer olmadı. Ancak halkın büyük çoğunluğu 23 Şubat’ın vatanın savunucuları günü olarak kutlanmasından yana olduğu kaydediliyor. Ülke çapında havai fişek gösterileri ve konserler düzenleniyor.

23 Şubat ayrıca 1918’de Sovyet güçlerinin, Alman güçlerini Narva ve Pskov bölgelerinden püskürttüğü gün olarak da biliniyor.