Sürekli olarak dillendirlen Rusların göçmenlere karşı soğuk bakışı artık araştırmalarda da kendini göstermeye başladı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki halkın çoğununun hala göçmelere karşı soğuk ve mesafeli…

Vatandaşlık Konusu…

Özellikle eski Sovyet cumhuriyeti vatandaşlarının Rus vatandaşlığına kolay şekilde geçmesi konsusunda olumsuz bir görüş hakim. Bunun yanında yasal olmayan şekillerde ülkeye giren göçmenlere af çıkarılması Ruslar tarafından önemli bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi VTsİOM’un anketine göre,

Rusya halkının yüzde 71’i, eskiden Sovyetler Birliği’ne dahil olan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin vatandaşlarına Rusya vatandaşlığı verilirken kolaylık tanınmasına karşı olduğunu söylüyor.

Bu düşüncedeki kişilerin yüzde 36’sı, BDT ülkelerinin vatandaşları için Rusya vatandaşlığı alma prosedürlerinin daha da katılaştırması gerektiği görüşünde.

BDT ülkelerinin vatandaşlarının bugünkünden daha kolay şartlarda Rusya vatandaşlığına geçmesi gerektiğini savunanların oranı ise yüzde 19.

Rusya’da uzun süredir yaşayan ancak idari ihlallerde bulunan BDT ülkeleri vatandaşlarına af çıkarılmasına da Rusya halkının yüzde 59’u karşı çıkıyor. Bu affı destekleyenlerin oranı yüzde 36.