Aslında bütün kapıları açan anahtar bütçenizle alakalı. Tüm dünyada olduğu gibi Rusya’da da yeterli bütçeniz olması durumunda istediğiniz daire ya da evi istediğiniz yerde kiralayabilirsiniz. 

Bir çok öğrenci beraberce bir apartman dairesi tutmakta, oda ve kiraları paylaşmaktadır. Bazı öğrenciler ya da genç kişiler ise genelde yaşlı ve emekli olmuş ailelerin evlerindeki kullanmadıkları odaları kiralamaktadır. Genelde bu yaşlı ailelerin ya da insanların ekstra paraya ihtiyac duyması nedeniyle bu tarz kiralamalara sıcak bakmaktadırlar. Ama yaşlı bir aile ya da yaşlı birisyle yaşamanın dezavantajları özellikle genç bir kişiyseniz fazlaca olacaktır.

Genelde binalar ve daireler eski ve kötü şartlara sahip olabilir. Bu nedenle daire ya da ev seçerken hem bunu, hem de yaşayacağınız süre içierisinde de şartların daha ağırlaşacağını iyi hesaplamalısınız.

Eğer kontrat yapmadan ya da kısa süreli daire ya da oda kiralamak istiyorsanız, genelde tren istasyonlarının yakınında size bunu sunacak kişileri bulabilirsiniz. Genelde ellerinde bir broşür ya da pankart ile bekleyenlerle konuşabiliriniz.