Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı geçen yılın Şubat ayı ile karşılaştırıldığında % 95,58 oranında artış gösterdi..

Avrupadan gelen turist sayısı azalırken Rusya’dan gelen turist sayısı bu sene artacak.  Siyasi kriz yaşanan  Almanya’dan gelen turist sayısındaki gerileme yüzde 30’u,  Hollanda’dan gelen turist sayısındaki gerileme ise yüzde 24.8’i buldu. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı şubat ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,51 azalarak 1 milyon 159 bin 833 oldu.  Son dönemde Türkiye’de artan terör saldırıları, Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısında ciddi düşüşe neden oluyor.

Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı ise aynı dönemde yüzde 95,58 oranında arttı. Krizinin ardından 2016 yılında Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 76.26 düşüşle 866,256 kişiye gerilemişti. Rus ziyaretçi sayısı 2014’te 4.48 milyon, 2015’te ise 3.65 milyon kişi olmuştu. 28 Ağustos’ta charter yasağının kaldırılmasının ardından Türkiye’ye tur satışlarının iyileşmeye başlamıştı.

Türkiye, 2017 yaz sezonunda Rus turistlere en çok tur satışının yapıldığı ilk 3 turist noktası arasında yer alacak

Bunun bir çok nedeni var:

1. Türkiye’ye ulaşım açısından Ruslaiçin en kolay destinasyonlardan birisi

Türkiye’ye charter uçuşlarının durdurulmasına ve Rusya Sivil Havacılık Kurumunun “dış politika gelişmeler ve Türkiye’de terör tehdidinin gerçek seviyede olması gerekçesiyle” havayolu şirketlerine uçuş izni vermemesine rağmen Moskova ve Rusya’nın muhtelif noktalarından şu anda beş havayolu şirketi tarifeli uçuş yaparken onlarca firma aktarmalı sefer gerçekleştirmektedir.

2. Ucuz uçak bileti

Lenta muhabirine konuşan OneTwoTrip firması yetkilisi Arkadiy Gines, geçen yıla göre Türkiye’ye düzenlenen uçuşlardaki fiyatların % 36 olarak arttığını kaydederken İstanbul bilet fiyatlarında % 2 düşüş yaşandığını dile getirmiştir. Skyscanner servisinden PR-müdür Dmitriy Hovanskiy’e göre, Türkiye güzergâhında fiyatların % 32’ye kadar çıktığını belirterek Yunanistan fiyatlarına yaklaştığını vurgulamıştır.Buna rağmen örneğin en ucuz Moskova-İstanbul-Moskova bileti 10 bin Rublenin aşağısında bulunabilir. Antalya’ya gidiş-dönüş bileti 15 bin Rubledir. Krasnodar’dan bilet fiyatı beş bin Rubleye daha ucuz.Türkiye’de “her şey dâhil” sistemi yine uygun fiyatta O kadar ucuz fiyatlı beş yıldız oteller Türkiye ve Mısır haricinde Akdeniz’in hiçbir diğer tatil beldelerinde bulunamaz.Son dönemde, birçoğu satılmakta olduğu Türk otellerdeki fiyatlarda ciddi bir düşüş yaşanarak Türkiye’nin turizm sektörünün kriz içinde olması da Rus turistlerin yararına zira otel fiyatları Ruble değerinde bile çok ucuz.

3. Ruslara vize yok

Rusya’nın Türk vatandaşları için vize uygulamasına rağmen Türkiye, “Rus halkını dost halk olarak gördüğünü ve iyi ilişkilerin devam edilmesini istediğini” kaydederek “Rus vatandaşlarına zarar verebilecek” benzeri uygulamaya başvurmayacağını açıkladı. Ayrıca Rusların sadece ulusal kimlikleri (pasaport) ile Türkiye’ye gelmeleri yönündeki çalışmalar devam ediyor.

4. Ruslariçin alışkanlıkları değiştirmek kolay değil

Rus turistlerin çoğunda, Akdeniz kıyısında yerel vatandaşlardan oluşan arkadaşları, sevdikleri restoran ve mağazaları var ve çok seviyorlar. Bu nedenle alışkanlıklarını değiştirmeleri o kadar da kolay gözükmüyor. Bu tür turistlerin Türkiye’ye gitmekten vazgeçmeyeceğini rakamlar da söylüyor. Örneğin, Mayıs tatilinde yapılan uçuşlara bakıldığında, çocuklarıyla birlikte tatil yapan turistler için Antalya ikinci sırada olmuştur.Uzmanlara göre, Rus turistleri ekonomik sıkıntılara adapte olarak kendi seyahatlerini önceden planlamaya başlamıştır. Bunu dikkate aldığımızda, Türkiye’nin yazın Rus turistleri misafir edeceği öngörülebilir.