Yapılan toplantılara ve verilen barışçıl demeçlere rağmen Rusya’nın Türkiye’ye karşı uyguladığı ambargodan vazgeçmemesi tartışılmaya devam ediyor.

Türkiye’de 6 bin dekarlık modern seralarda yıllık 200 bin ton domates üretimi yapılıyor. uçak krizine kadar en büyük pazarın Rusya olduğunu, ancak geçen sürede iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesine rağmen, Rusya ambargodan vazgeçmedi.


9 Mart’ta Moskova’da toplanan Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Toplantısı’nda Türkiye’nin en büyük beklentilerinden biri tarım ürünlerindeki engellemelerin tümden kaldırılmasıydı. Ancak kısıtlamalar yalnızca soğan, karnabahar ve brokolide kaldırıldı. Ancak domates, elma, üzüm, nar gibi ürünlerde ambargoyu sürdürdü.

Türkiye buna karşılık olarak Rusya’dan buğday ithalatında vergileri kaldırdı. Rus Tarım Bakan Yardımcısı Sergey Levin Duma’da yaptığı konuşmada, Türkiye’yi Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihlal etmekle suçladı…

Son güncelleme: Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Rusya’dan aldığı buğday, ayçiçeği yağı ve bir dizi tarım ürününe yeni vergiler getiren Türkiye’nin yerini 5 ay içerisinde dolduracaklarını söyledi.

Farklı ülkeler üzerinden ihracat devam ediyor

Rusya ambargosundan sonra Belarus’a yüzde 500, Azerbaycan’a yüzde 160, Polonya’ya yüzde 200, Nahçıvan’a yüzde 150 arttı. Bu rakamların Türk domatesinin Rusya’ya gönderildiğinin ispatı olduğu yüksek sesle dile getiriliyor. Aracı ülkeler vasıtasıyla yapılan bu ihracat nedeniyle Rusya halkı daha pahalı domates tüketiyor.

Rusya`nın bütçe açığı yüzde 31 azaldı

Rusya’nın bütçe açığının 2017’nin ilk iki ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 31 azalarak 58 milyar rubleye düştü.  Petrol ve doğalgaz gelirlerinin 1 trilyon 14 milyar ruble, petrol dışı gelirlerin ise 2 trilyon 924 milyar ruble düzeyinde gerçekleşmesi bütçe açığını olumlu yansıdı. Rusya’nın yurtdışından ithal ettiği ürünleri Rusya’da üretme yollarını araması ve bu yatırımlara yüklenmesi de buna az da olsa etki etmişe benziyor.

 

Yeni görüşmeler

Türkiye ile Rusya, Suriye’de yaşanan son gelişmeleri görüşmek için 29 Mart’ta Moskova’da bir araya gelecek. Türkiye’den Rusya’ya Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığında bir heyet gidecek. İhracatcıların beklentisi ise bu toplantılar vesilesiyle ambargo konusunun yeniden masaya yatırılması.

Fırsata Dönüştürme çabası

Bazı politika ve ekonomi yazarları ise Türkiye’nin dünyadaki yalnız kalmışlığını, Rusya’nın ince ince dokuyarak kendi çıkarına fırsata dönüştürmekte olduğuna işaret ediyor.

 

Peki sizin görüşleriniz nedir? Yorum bölümünde paylaşabilirsiniz!