Bilindiği üzere 2015 yılı Kasım ayında Türk hava sahasını ihlal eden Rus jetinin Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesini takip eden süreçte iki ülke arasındaki ilişkiler çok yıprandı. Ekonomik ilişkiler büyük ölçüde etkilendi. Başta sebze ve meyve olmak üzere Rusya birçok Türk ürününe kısıtlama getirmiş, bazı şirketler hariç Türk şirketlerinin Rusya’da iş yapmasını engelleyen yaptırımları yürürlüğe koymuştu.

Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki orta vadeli ticari-ekonomik, bilim-teknik ve kültür işbirliği programı

Rus devletinin resmi evrakının yayımlandığı internet portalında Rusya’nın uluslarası alandaki  orta ve uzun vadeli ekonomi ve kültür planları yayınlanıyor. Belirtilen portalda Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev’in Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na Türkiye ile çeşitli alanlarda orta vadeli hükümetler arası işbirliği programının imzalanması için talimat verdiği açıklandı.

Resmi Hukuki Bilgi portalında yayımlanan kararname metnine göre Rusya ve Türkiye hükümetlerinin arasında ticaret-ekonomi, bilim-teknoloji ve kültür alanlarında orta vadeli işbirliği programı 2017-2020 dönemini kapsıyor.

Takip eden süreçte Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın hükümet adına programı imzalanması planlanıyor.

Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, bir süre önce yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımı ile düzenlenecek Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının mart başında gerçekleşmesinin planlandığını açıklamıştı. Yine 2015’te düzenlenmesi planlanlanan ÜDİK toplantısı, iki ülke arasında yaşanan uçak krizi sonrası iptal edilmişti.

Rusya’ya geçen yıl 1,7 milyar dolarlık ihracat yapışdı. Diğer taraftan ise Rusya’dan yaklaşık 15,2 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Türkiye’nin Rusya ile dış ticaret hacmi 2013’te 32 milyar dolardan 2016’da 16,9 milyar dolara gerilemişti.

Ticare Hacmindeki Artış Beklentisi

Son dönemde petrol fiyatlarındaki sert düşüş Rusya ekonomisini olumsuz etkilerken iki ülke arasında yaşanan krizin ticaret hacmindeki düşüşte etkili olduğu görüldü. Hükümetler arasındaki ikili görüşmeler ve temasların ardından iki ülkenin ticaret hacminin tekrar ivme kazanması bekleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan ocak ayı verilerinde buna dair sonuçlar belirmeye başladı. Sonuç olarak Rusya’dan ithalat ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artarak 1,4 milyar dolara çıktı.